Екземата представлява остро протичащо или хронично, незаразно възпаление на кожата, която се проявява в различна дълбочина и е предизвикано от разнообразни нокси–генетични фактори, стрес, нервност, контакт с алергени (продукти от чужд произход, полени, препарати за миене, белина, прах, бои, медикаменти) и отключване на алергична реакция.
Множество вредни навици също дават светлина за появата на това неприятно заболяване – пушене, употреба на алкохол извън граници, недоба хигиена и чести инфекции, неправилна диета и нерационален режим на хранене.
Екземата протича с подуване, зачервяване и силен сърбеж на засегнатия участък от кожата. При обостряне се наблюдават папули (пъпчици), везикули (мехури), крусти (кори). При хронифициране се получава изсушаване на фрагмента с образуване на сиво-бели люспи (често се бърка с гъбична инфекция), лющене (тип себорея), може и по главата или скалпа.
Наблюдава се втвърдяване и набръчкване на кожата на засегнатите участъци. Кожата губи целостта си, образуват се фисури и се нацепва, с евентуално инфектиране. Кожата се засяга в дълбочина.
Най-честа локализация на патологичните изменения при екзема са ръцете, краката, лакти, зад коляното, лице и шия при малки деца, слабинни гънки.
Обострената екзема е влажна, поради насъбиране на течност във везикулите. За хронично протичащата е характерно изсушаване на единиците и лющене.
Като профилактика най-важно е да се намалят вредните навици до минимум, като се избягват също стресови ситуации. Прием на 5-htp ( 5 хидрокситриптофан) повишава нивата на серотонин (невротрансмитер отговорен за доброто настроение, съня ) и намаля негативните ефекти на стреса върху организма. Важно място заема дезинфекцията на кожата, ръцете, приложение на мазила при суха кожа, предпазващи от напукване.
Според редица автори, екземата е резултат от замърсяване и ,,натравяне” на кръвта, затова е удачно да се приложат и очистващи черния дроб препарати и антиоксиданти. Тук класика е магарешкия бодил – силимарин, като особено ефективно средство е и подправката куркумин.
Омега-3 мастните киселини подобряват трофиката на кожата и нейното състояние. Те са есенциални за нейното правилно функциониране. Намалят нивата на възпалителните процеси и подсилват нейната бариерна функция.
Като превенция от инфекции и усложнения за кожни патологии може да се използва чесън като имуностимулация, заедно с витамин D (до 5000 IU през зимните сезони).
Класическото лечение на екземите се провежда с локални мазила и в по-сложни и комплицирани случаи – кортикостероиди. От голямо значение е правилната диета, като се набляга на млечни прдукти и зеленчуци, супи, плодове, бульони, телешко.
Витаминотерапията също заема важно място – през острата фаза на екземата е желателно приложение само на витамин C (тъй като други витамини могат да подсилят алергичните реакции), докато при хроничните екземи е важен прием на пълен спектър от витамини и минерали, най-вече от Б групата с особено значние на витамин Б-1, витамин Б-2 и витамин Б-6.
Лечението на екземите е продължително и трудно, тъй като те често рецидивират, трудно отшумяват. То е комплексно, без пренебрегване на различните звена. Под внимание се взима и възможността за генетично, наследствено обусловена екзема.
Материалът е предоставен със съдействието на